КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ГАДЯЦЬКА МІСЬКА ЦЕНТРАЛЬНА ЛІКАРНЯ" ГАДЯЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Ви завітали на сайт мережі закладів охорони здоров'я Полтавської області

ПРОСВІТНИЦЬКА РОБОТА

29/01/2020

СЕЗОН ГРИПУ РОЗПОЧАВСЯ
Грип – це гостра респіраторна вірусна інфекція, яка легко передається від людини до людини, та з часом набуває значного поширення, призводячи до епідемій. Грип є серйозною проблемою охорони здоров’я, так як викликає тяжкі ускладнення і призводить до смертельних наслідків, створює надмірне навантаження для служб охорони здоров’я.
З початку року на території України значно збільшилася кількість хворих на грип, але до рівня епідемії ще далеко. Фахівці прогнозують пік захворюваності на початку лютого.
Станом на 28 січня з початку епідсезону від ускладнень грипу в Україні померло 11 осіб. Ніхто з них не був щеплений від грипу. У Полтавській області у 2020 році випадків смерті від грипу зареєстровано не було. У м.Полтаві лабораторно підтверджено 5 випадків грипу А та В, з них троє дорослих та двоє дітей.
Небезпека грипу полягає у тому, що його легко сплутати з ГРВІ. При ГРВІ підвищення температури тіла незначне, виникає нежить, кашель та біль у горлі. При грипі лихоманка сягає до 39оС, є ломота у м’язах і суглобах, виражений головний біль, біль по ходу дихальних шляхів, а нежитю майже не буває. Хвора на грип людина почувається дуже погано, жарознижуючі препарати не дають ефекту, наростає кашель, може з’явитись задишка. При таких симптомах слід негайно звернутись до лікаря. КНП «Гадяцька ЦРЛ» забезпечене швидкими тестами для діагностики грипу А і В та противірусними препаратами.
Ось декілька простих порад для профілактики грипу:
- Тримайте вдома оксолінову мазь. Перед виходом на роботу змазуйте нею носові проходи. Ця мазь не лікує, але буде перешкоджати проникненню вірусів в організм.
- Захиститися від вірусу допоможе часте миття рук.
- Регулярно провітрюйте приміщення і робіть вологе прибирання, особливо якщо у приміщенні є хворий.
- Найпростіше правило: намагайтеся якомога менше перебувати поруч із людьми, у яких застуда, нежить або кашель.
- І нарешті: вакцинація – найнадійніший метод профілактики грипу. Її необхідно робити щороку, перед кожним епідсезоном (вересень-жовтень). Імунітет після введення вакцини формується через 10-14 днів.

Райінфекціоніст Наталія ІВАЩЕНКО

————————————————————————————————————————————————–

24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом.
Щорічно 24 жовтня світова громадськість відзначає Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Мета цього дня – привернути увагу усього населення світу до цього захворювання, його загрозливих наслідків та важливості профілактики.
Цей день був заснований за ініціативою міжнародної неурядової нерелігійної та неполітичної благодійної організації «Ротарі Інтернешинал» . Дата події була приурочена до дня народження Джонаса Солка ( Jonas Edward Salk) —американського епідеміолога та вірусолога, що розробив протягом 1952–1955 років інактивовану вакцину проти поліомієліту.
У 1957 р., через два роки після початку широкого застосування убитої вакцини Дж. Солка, американський педіатр, інфекціоніст та імунолог Альберт Сейбін завершив роботу над створенням власної живої (оральної) вакцини. Майже стовідсоткова ефективність його вакцини була підтверджена в кінці 50-х років минулого століття, а у 1961 р. було дозволено широке використання цієї вакцини в США, а потім і в ряді інших країн. Незабаром вона майже повсюдно прийшла на зміну вакцині Дж. Солка як більш дієва, в результаті чого поліомієліт фактично зник з медико-географічних карт більшості регіонів світу.
Використання інактивованої (убитої) та оральної (живої) поліомієлітної вакцини призвело до створення в 1988 році Глобальної Ініціативи з Ліквідації Поліомієліту – ГІЛП (Global Polio Eradication Initiative, GPEI).
З моменту створення ГІЛП, число нових випадків захворювання зменшилась більш ніж на 99%.

ПРОФІЛАКТИКА ПОЛІОМІЄЛІТУ
(пам’ятка для населення)

Поліомієліт – це вірусне інфекційне захворювання, що уражує нервову систему і викликає повний параліч.
Джерелом інфекції є хворі або вірусоносії. Основним способом поширення інфе¬кції був безпосередній або опосередкований контакт із хворим (через руки, носові хустинки, одяг, постільну бі¬лизну тощо).
Виділення вірусу відбувається через слиз носоглотки або з кишківника з фекаліями і розпочинається вже в інкубаційний період, який триває в середньому 5-12 днів (можливі коливання від 2 до 35 днів). Після появи перших симптомів захворювання вірус продовжує виділятися з фекаліями.
Перші симптоми захворювання проявляються підвищеною температурою, втомою, головним болем, ну¬дотою, ригідністю м’язів шиї та болем у кінцівках. Розрізняють дві форми поліомієліту: непаралітична та паралітична. Непаралітична форма пере¬бігає у вигляді так званої «ма¬лої хвороби» (абортивна фо¬рма), яка проявляється коро¬ткочасною лихоманкою, ката¬ральними (кашель, нежить, біль у горлі) та диспептичними явищами (нудота, блювота, рі¬дкі випорожнення). Усі клінічні прояви зникають зазвичай про¬тягом кількох днів. Іноді за нею настає тимчасо¬ве поліпшення стану хворого зі зниженням температури, або хвороба одразу переходить у другу фазу — «велику хворо¬бу», коли головний біль більш виражений і супроводжується болем у спині, кінцівках, підви¬щеною стомлюваністю м’язів. За відсутності паралічів хворий видужує.
У період до початку прове¬дення вакцинації паралітичний поліомієліт був чи не однією з найзагрозливіших хвороб, оскільки вражав тисячі та де¬сятки тисяч людей, головним чином дітей до 5 років, з яких близько 10% помирали, а 40% ставали інвалідами.
Збудником захворювання є поліовірус, який за сприятли¬вих умов може зберігатися в зовнішньому середовищі до 3—4 місяців, добре перено¬сить заморожування, висушу¬вання, не втрачає життєзда¬тності у фекаліях, стічних во¬дах, залишається на овочах і в молоці. Поліовірус гине під час кип’ятіння, під впливом ультрафіолетового опромі¬нення та дезінфекційних за¬собів.
Профілактика.
Поліомієліт невиліковний, але його можна попередити за допомогою вакцинації. Щеплення проти поліомієліту входять до календаря профілактичних щеплень:
- вакцинація складається з трьох щеплень і проводиться дітям у віці 3, 4 і 5 місяців, перші 2 щеплення – з використанням інактивованої вакцини проти поліомієліту(ІПВ);
- ревакцинація проводиться дітям у віці 18 місяців, 6 та 14 років з використанням оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ).
Окрім того, з метою профілактики поліомієліту необхідно:
- додержуватись правил особистої гігієни (миття рук);
- свіжі овочі, фрукти, сухофрукти та зелень перед вживанням після миття під проточною водою ополоснути кип’яченою чи бутильованою водою.
Увага, шановні батьки!
Терміново звертайтесь за медичною допомогою, якщо у дитини, раніше не вакцинованої проти поліомієліту, спостерігається висока температура, головний біль, біль у горлі, м’язах та кістках, нежить блювота, раптове порушення ходи).

Напишіть відгук

Обов'язкові поля позначено * зірочкою .